Bilgi Bankası

Bodrum Belediye Yat Limanı

Bodrum Belediye Liman İşletmesi

Bodrum Belediyesi İşletmesinde bulunan Belediye Yat limanı, 200 tekne İç Liman, 60 Tekne Kumbahçe İskelesi ve Liman önü bekleme şamandıralarıyla toplam 300 tekneye hizmet vermektedir. Marina’ daki bütün bağlama alanlarında su ve elektrik bulunmaktadır.

Bodrum limanının geçmişi milattan öncelerine kadar gitmekte olup sn. Jean Kalesinin koruması altında eşsiz görselliktedir. geçmişte savaş filolarından ,ticaret filolarına ev sahipliği yapan Limanımız, günümüzde bodrumun ticari yat filosuna ev sahipliği yapmaktadır.

 

Bodrum Belediye Yat Limanı

 

Yunanistan’ın Kos adasına 11 mil uzaklıktaki Belediye Marina,  aynı zamanda deniz yolu ile Avrupa’ dan Türkiye’ye gelen yatlar için giriş ve çıkış işlemlerini yapabilecekleri bir hudut kapısdır. Bu kapı daha sonra eşsiz doğal güzelliklere sahip Gökova körfezine açılır. Datça feribotları sezonluk, Kos feribot seferleri ise 12 ay boyunca düzenli olarak devam etmektedir. Limana giriş veya çıkış yapan tekneler duty free de alışveriş yapabilirler.

Bodrum’ un içerisinde yer alan Belediye Yat Limanı’ nın etrafı Restaurantlar, Kafeler, Barlarla sosyal bir ortam sunmaktadır. Bir benzeri olmayan Sualtı Arkeoloji Müzesi de Bodrum Kalesi’ nin içerisinde bulunmaktadır.

Bodrum Limanı’ na giriş Güney yönünden olup giriş ışıklı şamandıralarla işaretlidir. Liman girişi itibari ile Kuzey istikametinden başlayarak, Doğu mendireğinin sonuna kadar olan bölüm işletmemize aittir. Bu geniş alan boyunca 2m den 6m’ye kadar derinliklerde bağlama imkanı mevcuttur. Hudut kapısı Doğu mendireğinde yer alır. Ziyaretçi tekneler öncelikle kale önü T iskelede bağlanırlar.

Bodrum Belediye Marina’ nın dolu olması halinde Doğu mendireği kale önü ve Halikarnas mahallesi önünde olmak üzere 20 adet tonoza bağlı bağlama şamandıralarında bekleme yapmak mümkündür.

 

Bodrum Belediye Yat Limanı

 

Limana giriş yapan yatlar VHF kanal 16 veya 72 den işletmemize ulaşabilirler. Şamandıralara yanaşan tekneler yine VHF kanalı ile bağladıkları şamandıra numarası ve kalış sürelerini Limanımıza bildirmek zorundadırlar. Liman dışında dalgalı olan Güney ve Güneydoğu yönlü hava koşullarında şamandıralara bağlı yat bırakılmaz.

Belediye Marina, modern yatlardan, küçük balıkçı teknelerine kadar farklı ihtiyaçlara karşılık verebilecek şekilde donanımlıdır. Liman turistik amaçlı yat filosunun yaz ayları boyunca haftalık ve iki haftalık turlara çıkması ziyaretçi yatlar için özellikle hafta içlerinde yer bulma imkanı yaratmaktadır. Hafta sonlarında transfer için limana dönen yatlar hafta başında tekrar mavi tur için sefere çıkarlar.

 

Bodrum Belediye Yat Limanı

 

Kış ayları boyunca karaya çıkan ticari yatlar Bodrum’da kışlamak isteyen yatlar içinde yer tahsisi imkanı vermektedir. Yaz ve kış ayları boyunca limanımız çevresinde bir çok etkinlik düzenlenmektedir. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz Ekim ayında düzenlenen Bodrum klasik yat yarışıdır. Bodrum ve Akdeniz’ e özgü gulet ve trandillerin bu yarışı uluslar arası düzeyde ilgi çekmektedir.

Festival ve konserlerle ilgili bilgileri Bodrum Belediyesi halkla ilişkiler departmanından alabilirsiniz. Antik dönemin harikalarından sayılan mozoleum ve rodos şovalyeleri döneminde yapılan Bodrum Kalesi’ nin şehrimizin tarihi önemini vurgulamaktadır. Kale içerisinde yer alan su altı arkeoloji müzesi denizcilik tarihine ışık tutan batık sergisi ile her denizcinin görmek isteyeceği niteliktedir. Ayrıca farklı dönemlere ait bir çok eserde müzemizde yer almaktadır.

Bodrum Belediye Yat Limanı

 

Bodrum Belediyesine bağlı Liman İşletmesi denizcilerin farklı ihtiyaçlarına cevap verebilmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Ana Liman ve Kumbahçe iskelesinden sonra Gümbet Yat korunağının tamamlanması için çalışmalarına devam etmektedir. Bodrum yatçılık sektöründe imalat,onarım ve mavi yolculuk da edindiği deneyim ve bilgileri dünya ile paylaşacak konuma gelmiştir.

Bodrum Limanı’ nın koordinatları şu şu şekildedir: 37.02.63 Kuzey – 27.25.33 Doğu

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres:
Neyzen Tevfik Caddesi No :1-A (Tepecik Camii Yanı)
48400 BODRUM

Tel & Faks:
0 252 313 6769

Konum:
37.02.63 Kuzey-Doğu 27.25.33

Çağrı:
VHF Kanal 16-72

UYDUDAN BODRUM BELEDİYE YAT LİMANI

3 Yorum

 1. Tamer Yener

  merhaba bu sene içinde Azimut 42 tekne almayı planladık.
  Teknemizi yıl boyunca Bodrum limanina bağlamaya düşünüyoruz. Bu konu ile ilgili bilgi ve fiyat teklifi alabilirmiyiz?

 2. ecem kulubecioglu

  İyi günler,
  Ben ODTÜ’de 4.sınıf mimarlık öğrencisiyim.Proje konum yat bodrumdaki yat limanları üzerine. Yat limanları konusunda daha detaylı bilgi almak istiyordum.Yardımınız beni mutlu edecektir.Mail adresimden bana ulaşmanızı bekliyor olacağım.
  İyi günler, iyi çalışmalar dilerim:)

 3. Talip

  Merhaba Bodrum Akyarlar Yat liman tekne 4.5 benim var. Liman dolu mi kiralık istiyoruz mesaj cevap yazdın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir