Bilgi Bankası

Yatta Tatil

Yatta Tatil Yapmaya Karar Verenler İçin Tavsiyeler

Bir tatil planlarken en çok neye dikkat edersiniz? Rahatlık, konfor, yıldızı yüksek bir otel, yeme- içme, gelen insan kalitesi, parası… Birçok dikkat edilecek nokta vardır. Bu da herkesin beklentisine göre değişen bir olgudur. Eğer tek başına gidiliyorsa tek bir beklenti ile hareket edilirken, bir aile tatili bu durumu hele ki çocuklar var ise daha da zorlaştırabilmektedir.

Yaşadığımız pandemi süresinde insanların tatil anlayışı da bir o kadar değişmiştir. Korku ile karışık gelen bir tatil isteği için en çok düşünülen tercihlerden biri daha izole olduğu düşünülen tekne tatilleri olmuştur. 2020 yazının en çok talep gören tatil adresi tekneler olmuştur. Tekne tatilini sunan turlar, her ay hatta ayda iki kez olmak üzere iki veya üç rotalı seçenekleri tatilcilere sunarak bu sektörü tekrar canlı hale getirerek, pandemi dönemini bir nebze fırsata çevirmişlerdir. Tatilin en doğal ve samimi halinin yaşanabileceği bu mavi yolculuğun tadını çıkarabilmek için dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken unsurlar vardır.

 1- Rota Hazırlık Aşaması

Rota Hazırlama
Rota Hazırlama

İki çeşit bir hazırlık aşaması vardır. Tur ile yapılacak olan tekne tatilleri ya da kendi ayarlamış olduğunuz tekne tatilleri. Tur ile yapılacak tekne tatillerinde, turu ayarlayan kişiler tarafından yenilecek yemekler, gidilecek rotalar, kalınacak yerler, duraklar belirleneceğinden kişisel ihtiyaç hazırlığı kalmaktadır geriye. Fakat kendiniz ayarlıyorsanız eğer belli bir plana ihtiyacınız vardır. Tatil esnasında sürekli karada olunmadığı için her türlü hazırlığınızın yanınızda bulunması gerekmektedir. Öncelikle tatilinizi ayarladınız. Zaman, gidilecek rotalar, duraklar belirlendi.

2- Bavul Hazırlık Aşaması

Bavul Hazırlama
Bavul Hazırlama

Bavul da kişisel bir hazırlık olmasına karşın tekne tatillerinde herkesin bavulunda olması gerekenler ortaktır. Daha önce hiç teknede uzun süre seyir yapmamış kişilerin yanlarına mutlaka doktor kontrolünde alacakları bir mide bulantısı ilacı tavsiye edilmektedir. Günlük kullanılan ilacınız varsa onları da yanınıza almalısınız. Her türlü teknolojik imkana sahip olunmasına karşın teknelerde elektrik ve su çok değerlidir. Teknelerde elektrik enerjisi jeneratörle sağlanmaktadır. Bu sebeple yanınıza mutlaka taşınabilir şarj aletinizi almalısınız. Teknede tuvaletlerin tıkanabilmesi ihtimaline de karşılık, yanınıza kişisel ped, peçete mutlaka almalısınız.

Yiyecek ve içecek konusunda intoleransınızın olduğu durumlar varsa eğer yanınıza mutlaka o yiyeceklerinizi de almalısınız. Teknede bunu belirtmiş olsanız bile her zaman bunlar sağlanamamaktadır. Onun dışında da sevdiğiniz ve yanınızda tatil boyunca yemek istediğiniz atıştırmalıklardan da almalısınız. Yanınıza kaymayan terlik mutlaka koymalısınız. Teknede genellikle bağcıklı bir spor ayakkabıyla dolaşmanız tavsiye edilir. Çünkü hem hareketli hem de kaygan bir zemin sıkıntı oluşturabilmektedir. Bavulunuzda olmazsa olmaz bir de yağlar ve güneş kremleri olmalıdır. Yaz, kış yapılacak olan her tekne tatilinde bu kremler çok önemlidir. Çünkü soğuğun da sıcak ve güneşin de direkt olarak temas edeceği bir ortamda birkaç gün geçirmeyi ancak bu kremler cildiniz adına rahat hale getirebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir