Bilgi Bankası

Yatta Mavi Yolculuk

Her Tatili Otelde Geçirmekten Sıkılanlara: Yatta Konaklamalı Mavi Yolculuk

Mavi tur, yaz aylarının vazgeçilmez tatil etkinliklerinden bir tanesidir. Özellikle denize aşık insanlar için özel yatta konaklamalı mavi tur yapmak, rüya bir tatil yaşamalarına neden olacaktır.

Ülkemizde mavi tur yapılması için oldukça güzel rotalar, görülmesi gereken koylar vardır. İster kendi yatınızla ister kiralayacağınız yatla mavi tura çıkmak zannedildiği kadar zor bir eylem değildir.

Özel Yatta Konaklamalı Mavi Tur

Mavi yolculuk, ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde yapılan, birbirinden doğal güzelliklerin yanı sıra büyüleyici koyların görüldüğü, kişilerin tercihine göre 4 ile 7 günlük periyotlar haline yapılabilen bir tatil çeşididir.

Mavi yolculuğa çıkacak kişilerin yapması gereken en önemli şey bir rota belirlemek ve seyir planını çıkarmaktır. Mavi yolculuk esnasında çok fazla koy görebilir, istediğiniz koyda demirleyerek kendiniz Ege ya da Akdeniz’in serin sularına bırakabilirsiniz. Yazının devamında ülkemizin en iyi mavi yolculuk rotaları hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Özel Yatta Konaklamalı Mavi Tur Rotaları

1.      Bodrum – Gökova Körfezi Rotası

Hem eğlenmek hem de dinlenmek isteyenler için vazgeçilmez bir rota olan Bodrum – Gökova Körfezi size en iyi mavi tur deneyimlerinden birini yaşatabilir. Mavi tur sevenlerin en çok tercih ettiği rotaların başında gelen Bodrum – Gökova Körfezi, sizi şehrin gürültü ve karmaşasından alıp Ege Denizi’nin maviliğinde kaybolmaya davet ediyor.

Bodrum – Gökova Körfezi arasında yapılan mavi turlar en az 4 en fazla ise 8 gün sürüyor. Özel yatınız ile Bodrum’dan açılarak Orak Adası, Yedi Adalar, Sedir Adası – Kleopatra Plajı, Kargılı ve Yalıçiftlik koylarını ziyaret edebileceğiniz bu turda birbirinden harika manzaralar ile karşılaşabilirsiniz.

Bodrum – Gökova Körfezi mavi tur rotasını tercih ederseniz birbirinden güzel koyları görmenin yanı sıra bazı tarihi mekanları da ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca bu koylarda dilediğiniz gibi denize girebilirsiniz.

2.      Fethiye – Marmaris Rotası

Hem kısıtlı bir zamanım var hem de mavi tur yapmak istiyorum diyenler için en ideal mavi tur rotası Fethiye – Marmaris olacaktır. 4 ya da 5 gününüzü ayırarak yapacağınız bu mavi tur size Akdeniz’in en güzel koylarını görüp zaman geçirmenize fırsat tanıyor.

Fethiye – Marmaris rotası kısa bir rota olmasına rağmen içinde pek çok güzelliği barındırıyor. Bu rota içerisinde Göcek, Akvaryum Koyu, Tersane Adası ve Kumlubük gibi koylar bulunuyor. Fethiye’den açıldığınız bu mavi turda akşam konaklayacağınız ilk koya varmış oluyorsunuz. Rotanın son günü olan Marmaris’te ise karaya çıkarak bölgenin güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Fethiye – Marmaris rotası kısa zamanda hem ruhunuzu hem bedeninizi dinlendirebileceğiniz en güzel mavi tur rotalarından bir tanesidir. Akdeniz koylarını merak ediyorsanız bu rotayı tercih edebilirsiniz.

3.      Datça – Bozburun Rotası

Muğla’nın hem sakinliği hem de doğal güzellikleri ile son yıllarda yükselen yıldızı haline gelen Datça, aynı zamanda mavi tur meraklılarına hitap ediyor. Eğer çıkacağım turda sadece deniz ile değil aynı zamanda doğa ile de iç içe olmak istiyorum derseniz gideceğiniz koylarda bekleyen ormanlar ile bu beklentinizi karşılayabilirsiniz.

Datça – Bozburun rotasında ziyaret edeceğiniz koyların en önemli özellikleri arasında koyların neredeyse tamamının ormanla çevrilmiş olması geliyor. Hisarönü Körfezi, Bozburun Yarımadası, Loryma Antik Kenti ve Turunç rotasını izleyeceğiniz bu mavi turda Serçe Limanı ya da etrafta bulunan koylarda demir atabilirsiniz.

Mavi tur boyunca dalış yapabilme avantajına sahip olmak istiyorsanız mutlaka Datça – Bozburun rotasını tercih etmelisiniz. Bu bölgede bulunan antik kalıntıları dalış yaparak görebilirsiniz.

4.      Fethiye – Kekova Rotası

Mavi tur için ayıracak uzun zamanı olan tatilcilerin tercih edebileceği en güzel rotalardan bir tanesi Fethiye – Kekova rotasıdır. Bu turda Fethiye’den açılarak tekrar Fethiye’ye dönersiniz. Görebileceğiniz yerler arasında Ölüdeniz’in dingin sularının yer almasının yanı sıra Gemiler Adası gibi bölgenin meşhur yerleri geliyor.

Fethiye – Kekova mavi tur rotası boyunca Kaş ve Kalkan gibi Akdeniz’in incilerini ziyaret etme fırsatını bulabilirsiniz. Turun en önemli ayrıntılarından biri olan Kekova Antik Kenti’ni görebilir buradan Simena’ya çıkarak bölgenin tarihi dokusunu keşfedebilirsiniz.

5.      Yunan Adaları Rotası

Ülkemizde mavi tur yapmak isteyenlerin yalnızca Ege ve Akdeniz ile sınırlı kalmasına gerek yok. Hem özel yatta konaklamalı mavi tur yapmak hem de Yunan Adaları’nı görmek isterseniz rotanızı buna göre belirleyebilirsiniz. Belirleyeceğiniz rotada Yunan Adaları’nın güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Mavi tur ile Yunan Adaları’na gitmek isteyenlerin önceden pasaport almaları gerekir. Kısa süreli tatil yapmak isteyenler için geliştirilen kapıda pasaport uygulamasından da yararlanabilirsiniz.

Mavi tur ile Yunan Adaları’na gitmek isteyenlerin en çok tercih ettiği rota Kos, Simi ve Rodos Adaları’nın oluşturduğu rotalardır. Bu adalarda bulunan tarihi kentler, lezzetli yemekler ve eğlence hayatı size mavi turun ötesinde eşsiz bir eğlence imkanı sunuyor.

6.      Yeni Bir Mavi Tur Rotası: Selimiye

Eğer hayalinizdeki tatil içinde hem bilinenlerin dışına çıkmak hem de mavi tur yapmak bulunuyorsa bu sene tercih edebileceğiniz en iyi rota kuşkusuz Selimiye’dir. Yaz aylarında Akdeniz ve Ege koylarında oluşan kalabalığın dışına çıkmak isterseniz en iyi alternatifiniz Selimiye olacaktır.

Sessiz ve sakin bir ortamda demir alıp huzurun tadını çıkarmak isteyenlerin tercih ettiği bir bölge olan Selimiye, diğer koylara göre daha az turiste ev sahipliği yapıyor. Selimiye’de demir attığınız zaman Turgutköy’e gidip jeep safari yapabilir burada bulunan şelaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Özel Yatta Konaklamalı Mavi Tur Fiyatları

Özel yatta konaklamalı mavi tur yapmadan önce mutlaka ön araştırma yapılması gerekir. İlk olarak nasıl bir yat ya da tekne kiralamak istediğinize, bu tura kaç kişilik bir grup ile katılacağınıza ve tur kapsamında neler yapmak istediğinize karar vermelisiniz.

Kiralayacağınız teknenin boyutu, özellikleri, personelinin olup olmaması fiyat bilgisini doğrudan etkileyen en önemli faktörlerdir. Eğer daha önce hiç yat kullanmadıysanız yani kaptan değilseniz mutlaka personeli olan bir tekne kiralamalısınız. Bunun için yat ve tekne kiralayan yerler ile görüşerek fiyat ve turlar konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir